Στις 9 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε συνάντηση στο Αρχηγείο της Αστυνομίας Κύπρου μεταξύ της Προέδρου, των Μελών της Επιτροπής Προστασίας του Ανταγωνισμού (ΕΠΑ) και της Υπηρεσίας της και του Αρχηγού της Αστυνομίας με σκοπό την υπογραφή πρωτοκόλλου συνεργασίας μεταξύ της Αστυνομίας και της ΕΠΑ.
Το πρωτόκολλο υπογράφτηκε από την Πρόεδρο της ΕΠΑ κα Εύα Παντζαρή και τον Αρχηγό της Αστυνομίας κ. Στέλιο Παπαθεοδώρου και θέτει το πλαίσιο για την παροχή συνδρομής από την Αστυνομία προς την ΕΠΑ για σκοπούς αποτελεσματικής εφαρμογής των εξουσιών της τελευταίας. Προνοεί, μεταξύ άλλων, για την αμφίδρομη εκπαίδευση λειτουργών των δύο μερών σε θέματα που σχετίζονται με το αντικείμενο.
Στο πλαίσιο της συνάντησης συζητήθηκαν και άλλα θέματα κοινού ενδιαφέροντος μεταξύ των δύο Οργανισμών.
|